Η πρωταθλήτρια Ευρώπης στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου

×

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Αγγλία θα είναι παρούσα σε τελικό Μουντιάλ Γυναικών, μετά τη νίκη της απέναντι στη διοργανώτρια Αυστραλία, με σκορ 3-1.

Αυστραλία Αγγλία

Το πάρτι που είχαν στήσει 75 χιλιάδες Αυστραλοί, στο Σίδνεϊ, χάλασε η εθνική ομάδα της Αγγλίας. Οι «Λέαινες» ήταν καλύτερες στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, φτάνοντας σε μία δίκαιη νίκη κόντρα στη διοργανώτρια Αυστραλία. Στο 36’, με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ο Τουν έδωσε προβάδισμα στις Αγγλίδες, με το 0-1 να μένει μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 63’, το μεγάλο αστέρι της Αυστραλίας, Σαμ Κερ, με «οβίδα» από τα 30 μέτρα έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1). Ωστόσο, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις οκτώ λεπτά, αφού στο 71’ η Χεμπ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα της Σαρίνα Βίγκμαν. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 86’ η Ρούσο, με την Αγγλία να προκρίνεται για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών και να θέλει μετά την κατάκτηση του Euro 2022, να φτάσει φέτος και στην κορυφή του κόσμου. Αντίπαλος της στον τελικό της Κυριακής θα είναι η Ισπανία.