Ο Νικόλαος και η Χρύσα είναι παντρεμένοι 19 χρόνια και έχουν μία κόρη 18 ετών. Ο Νικόλαος είναι διδάκτωρ φιλοσοφίας, σύμβουλος Νοοπολιτικής και Διευθυντής σε εταιρεία πολιτικής ανάλυσης. Η Χριστίνα είναι δικηγόρος. Γνωρίστηκαν σε μία εκδρομή και από τότε προκαλούν ο ένας τον άλλον στις πιο βαθιές συζητήσεις. Για την Χριστίνα ο Νικόλαος είναι μία συνεχής πηγή έμπνευσης και γνώσεων και για τον Νικόλαο η Χριστίνα είναι η χαρά της ζωής.