Η Αυστραλία στα ημιτελικά μετά το «θρίλερ» των 20 πέναλτι

×

Μετά από 120 λεπτά χωρίς γκολ και συνολικά 20 εκτελέσεις πέναλτι, η Αυστραλία λύγισε την αντίσταση της Γαλλίας και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ

Ήταν μία μάχη επί ίσοις όροις. Αυστραλία και Γαλλία είχαν η καθεμία της δικές της ευκαιρίες για ένα έρθει το χρυσό γκολ, όμως καμία δεν τα κατάφερε. Η «λευκή» ισοπαλία έμεινε τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο και στο έξτρα 30λεπτο της παράτασης, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα πέναλτι. Ούτε εκεί, όμως, κάποια από τις δύο μπορούσε να επιβληθεί τις άλλης, με αποτέλεσμα να χρειαστούν συνολικά 20 εκτελέσεις πέναλτι για να υπάρξει νικήτρια. Στο δέκατο πέναλτι για τις διοργανώτριες, η Βάιν ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 7-6, που έστειλε την Αυστραλία για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών. Στις 16 Αυγούστου, στο Σίδνεϊ, θα αντιμετωπίσει μία εκ των Αγγλίας ή Κολομβίας, στο δρόμο για το μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.