4/4 και προημιτελικά για την Ιαπωνία

×

Την εντυπωσιακή της πορεία στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών συνέχισε η Ιαπωνία. Νίκησε με 3-1 τη Νορβηγία στη φάση των «16» της διοργάνωσης και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Ιαπωνια-Νορβηγια

Οι Ασιάτισσες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ στο 15’, με το αυτογκόλ της Έγκεν, έπειτα από τη σέντρα της Μιγιαζάβα. Η Νορβηγία αντέδρασε άμεσα, ισοφαρίζοντας πέντε λεπτά αργότερα, με την κεφαλιά της Ράιτεν. Ωστόσο, στην επανάληψη, η Ιαπωνία κυριάρχησε και τσέκαρε την πρόκριση. Η Σιμίτσου στο 50’ και η Μιγιαζάβα στο 81’ (5ο της γκολ στη διοργάνωση) έφτασε στο τελικό 3-1, παίρνοντας την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες. Αντίπαλος της Ιαπωνίας, στο δρόμο για τα ημιτελικά, θα είναι η νικήτρια του ζευγαριού ΗΠΑ-Σουηδία.