Η Δανία νίκησε την Κίνα πάνω στο …νήμα

×

Με ένα γκολ της τελευταίας στιγμής νίκησε η Δανία την Κίνα με 1-0 στο αμφίρροπο παιχνίδι που μπορεί να κρίνει τη δεύτερη θέση του Δ’ Ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

ΔΑΝΙΑ - ΚΙΝΑ

Η αναμέτρηση πήγαινε για «λευκή» ισοπαλία, αλλά η κεφαλιά της Αμαλία Βάνγκσγκορντ από κόρνερ της περίφημης Περνίλε Χάρντερ στο 89ο λεπτό έδωσε τη νίκη στις κοπέλες από τη Σκανδιναβία. Αυτό ήταν μάλιστα το παρθενικό γκολ της 27χρονης Βάνγκσγκορντ στην Εθνική ομάδα, σε 10 συμμετοχές. Η επιθετική της γαλλικής Παρί είχε μπει στο παιχνίδι λίγα λεπτά νωρίτερα.

Οι φάσεις στο παιχνίδι ήταν ελάχιστες και η υπεροχή μοιρασμένη. Η Κίνα έφτασε κοντά στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις, αλλά η κεφαλιά της Γιανγκ Λινά αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή της εστίας, ενώ υπήρξε και υπόδειξη οφσάιντ. Η Χάσμπο έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία του αγώνα, με άστοχη κεφαλιά μπροστά σε σχεδόν άδειο τέρμα στο 51ο λεπτό.

Ο αγώνας έγινε στο Περθ της Αυστραλίας. Στο άλλο ματς του Ομίλου, η πρωταθλήτρια Ευρώπης Αγγλία νίκησε νωρίτερα την Αϊτή με 1-0.