Εύκολο 3-0 για την Ισπανία επί της Κόστα Ρίκα

×

Σε εύκολη υπόθεση εξελίχθηκε η πρεμιέρα του Μουντιάλ Γυναικών ποδοσφαίρου για την ισχυρή Εθνική Ισπανίας: 3-0 την αδύναμη Κόστα Ρίκα.

Οι Ισπανίδες "καθάρισαν" το ματς μέσα σε 6 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο: αυττογκόλ της Ντε Κάμπο στο 21', πλασέ της Μπονματί στο 23', σουτ της Έστερ Γκονθάλεθ στο 27'. Λίγο αργότερα έχασαν και πέναλτι με την Χερμόσο (37', απέκρουσε η Σολέρο), ενώ η Καρμόνα είχε σουτ στο δοκάρι στο 49'.

Η ισπανική ομάδα είχε περισσότερες από 40 προσπάθειες για γκολ αλλά προσέκρουσε στην εξαιρετική τερματοφύλακα Σολέρα, ενώ οι Κοσταρικανές δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σε καμία περίπτωση.

Η περίφημη Αλεξία Πουτέγιας, κάτοχος της "Χρυσής Μπάλας" την τελευταία διετία, έμεινε εκτός αρχικής ενδεκάδας, αλλά μπήκε στο παιχνίδι στο 75ο λεπτό και χειροκροτήθηκε.

Ο αγώνας έγινε υπό βροχή στο Ουέλινγκτον της Νέας Ζηλανδίας.