Νικητής ο… Λουκάκου στο φιλικό με την Κροατία

Νίκες και για Αγγλία, Σκωτία Δανία και Ολλανδία.

Το Βέλγιο πήρε τη νίκη σε σπουδαία φιλική αναμέτρηση κόντρα στην Κροατία. Ο Ρομέλου Λουκάκου ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης στο 38ο λεπτό.

Η Αγγλία αν και δυσκολεύτηκε, τελικά έκαμψε την αντίσταση της Ρουμανίας με 1-0. Ο Ράσφορντ ήταν ο σκόρερ για τα «λιοντάρια», ενώ ο Χέντερσον έχασε και πέναλτι.

Η Ολλανδία δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με 3-0 την Γεωργία. Ντεπάει με πέναλτι, Βέχορστ και Χράφενμπερχ οι σκόρερ για τους «Οράνιε».

Η Δανία νίκησε με 2-0 την Βοσνία επίσης σε φιλική αναμέτρηση προετοιμασίας. Ο Μπράιτβαϊτε και ο Κορνέλιους ήταν οι δύο σκόρερ για τους νικητές.

Αυστρία και Σλοβακία μέτρησαν τις δυνάμεις τους ενόψει της συμμετοχής τους στο EURO. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.

Τέλος η Σκωτία αν και έπαιζε κόντρα στο αδύναμο Λουξεμβούργο νίκησε μόλις με 1-0 με το γκολ του Άνταμς. Αξίζει δε να σημειωθεί ότι το Λουξεμβούργο έπαιζε και με δέκα παίκτες από το πρώτο ημίχρονο.