Basket League: Το Λαύριο νίκησε… χωρίς να “ιδρώσει”

Διάβασέ μου το...

Εύκολη νίκη της ομάδας του Σερέλη κόντρα στο Περιστέρι.

-

Την 13η νίκη σε 17 παιχνίδια στην φετινή Basket League πανηγύρισε το Λαύριο, καθώς επικράτησε 88-71 του Περιστερίου για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Basket League.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έκαναν με αυτόν τον τρόπο το 2/2 απέναντι στην ομάδα των δυτικών προαστίων, αύξησαν τη μεταξύ τους διαφορά στις τέσσερις νίκες και επί της ουσίας κλείδωσαν μια θέση στην τετράδα της regular season -μένουν πέντε αγωνιστικές.

To Λαύριο ξεκίνησε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά μετά από περίπου τέσσερα λεπτά με βολές του Μουράτου (12-2). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στην συνέχεια καταφέρνοντας να ψαλιδίσουν στα μισά την διαφορά με τρίποντο του Βασιλόπουλου (21-16) με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 25-17 με καλάθι του Σάβατζ στην εκπνοή.

To Περιστέρι έβγαλε αντίδραση στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να τρέξει ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 για να περάσουν μπροστά στο σκορ με 29-30. Το Λαύριο αντέδρασε και πήρε και πάλι προβάδισμα 7 πόντων (38-31) με επιμέρους σκορ 10-1, με το Περιστέρι να καταφέρνει να μειώσει στο καλάθι με βολές του Τσαϊρέλη (38-36), με το Λαύριο να ξεσπάει εκ νέου το φινάλε για να πάει στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων (44-36).

Το Περιστέρι δεν παράτησε το ματς στην επανάληψη και κατάφερε να έρθει σε απόσταση βολής με καλάθι του Γκουτιέρεζ με μετά από τέσσερα λεπτά (49-48). Μάλιστα, το Περιστέρι κατάφερε να περάσει μπροστά λίγο αργότερα με συνεχόμενα τρίποντα του Πέτεγουεϊ (57-60), αναγκάζοντας τον Χρήστο Σερέλη να καλέσει τάιμ άουτ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα μίλησε η ποιότητα του Γκλεν Κόζι, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους κατάφερε να βάλει και πάλι μπροστά το Λαύριο με 5 για το 68-63 του δεκαλέπτου.

Το Λαύριο συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και στην τέταρτη περίοδο διατηρώντας και διευρύνοντας το προβάδισμα του το οποίο έφτασε πάλι τους 9 πόντους με τρίποντο του Σάβατζ (74-65). To Λαύριο συνέχισε να πατάει το γκάζι μέχρι το τέλος του αγώνα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του με το τελικό 88-71

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-36, 68-63, 88-71.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 7, Μουράτος 17 (0/4 τρίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ασίστ), Ντιαλό 14, Ντέιβις 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 3 (1), Κόζι 12 (4/7 τρίποντα), Σάβατζ 13 (3/5 τρίποντα), Περσίδης, Ερμείδης, Ανοσίκε 8 (7 ριμπάουντ), Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 16 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 14 (2/7 τρίποντα), ΜακΛιν 4, Τζόουνς 11 (5 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Σκορδίλης 6, Τσαϊρέλης 7 (4 ριμπάουντ), Σαλούστρος 3, Τόλα, Καράμπελας, Γκουτιέρεζ 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).