22 Οκτωβρίου 2020 23:02 Τελευταία ενημέρωση : 23 Οκτωβρίου 2020 14:07

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός “έλιωσε” την Φενέρμπαχτσε

Διάβασέ μου το...

Με “υπογραφή” Βόβορα στο αμυντικό σχέδιο και έναν Νέντοβιτς που έκανε “όργια” επιθετικά.

-

Οι «πράσινοι» έπειτα από καλή εμφάνιση και παίζοντας εξαιρετική άμυνα νίκησαν την τουρκική ομάδα στο ΟΑΚΑ με κορυφαίο τον Νεμάνια Νέντοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Σαντ Ρος, Φόστερ, Κασελάκη, Μήτογλου και Παπαγιάννη. Οι «πράσινοι» έβγαλαν καλές άμυνες στο πρώτο δίλεπτο (7-3), με τον Φόστερ στο μεταξύ να χάνει δυο αιφνιδιασμούς στη συνέχεια. Οι Νέντοβιτς και Σαντ Ρος έπαιξαν υποδειγματική άμυνα στην περιφέρεια και ήταν άστοχοι (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), αλλά οι άμυνες που έβγαλαν ήταν υποδειγματικές.

Στο +8 (15-7) του Παναθηναϊκού ο Κοκόσκοφ πήρε τάιμ άουτ με 3'24'' για το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τέλειωσε 22-13 με τρίποντο – βόμβα του Νέντοβιτς από τα 8μ. Σίγουρα, το καλύτερο δεκάλεπτο του εξαιρετικά διαβασμένου Παναθηναϊκού μετά το πρώτο της πρεμιέρας με Χίμκι.

Η διαφορά έφτασε και στους +11 (26-15) με τη Φενέρ να τη ρίχνει στους 4 (27-23 στο 13’) με δυο σερί τρίποντα και τον Βόβορα να καλεί τάιμ άουτ. Μετά το 29-23 ο Βόβορας κόντυνε την 5άδα βάζοντας και τον Μποχωρίδη (Σαντ Ρος, Νέντοβιτς, Φόστερ), με τον Σαντ – Ρος να βγάζει εκπληκτικές άμυνες στον Ντε Κολό. Μέσα σ’ όλα, ο πάγκος της Φενέρ δέχτηκε και δεύτερη τεχνική ποινή (όχι ο Κοκόσκοφ) για το 30-23 και λίγο μετά και ο Κοκόσκοφ παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια και το σκορ έγινε 33-23. Η διαφορά πήγε και στο +12 (37-25) με τον Μποχωρίδη να είναι πολύ καλός σε άμυνα κι επίθεση και το ημίχρονο να λήγει 37-30.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Η Φενέρ απέναντι σε έναν διστακτικό στην επίθεση Παναθηναϊκό έκανε το 37-30 σε 43-43 σε τέσσερα λεπτά, με τον Ντουβερίογλου να κάνει μεγάλη ζημιά. Ένα μικρό ξέσπασμα έφερε το 48-43 στο 25’ με τον Παναθηναϊκό πλέον να ψάχνει να βρει ρυθμό και στην επίθεση (54-45 στο 27’) και τον βρήκε με τον Σάικς. Με τρίποντο του Ουάιτ η διαφορά πήγε στο +7 προσωρινά αλλά ο Μαχμούτογλου απάντησε από τα 9 μ. με το δεκάλεπτο να λήγει 62-56.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε καλές άμυνες και ο Νέντοβιτς με τρίποντο έκανε το 65-56 στο 32’, με τη Φενέρ να βάζει το πρώτο καλάθι στα 2’30’’ μετά την έναρξη. Ο Σέρβος έκανε και το 67-59 (17π.) με τον Έντι να μειώνει στο 35’ σε 67-62 αλλά ο Νέντοβιτς απάντησε εκ νέου (70-62). Οι πράσινοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση αλλά τους έλειπε η συνέπεια στην άμυνα (72-66 στο 36’). Το 77-66 από άλλο ένα τρίποντο του Νέντοβιτς (6/10) ήταν μαχαιριά στους Τούρκους. Το μόνο που έπρεπε πλέον να κάνει η ομάδα του Βόβορα ήταν να γυρίσει την μπάλα με υπομονή και ο Νέντοβιτς με το 7ο τρίποντο του έδωσε τη χαριστική βολή για το 80-68 με το ματς να λήγει 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-30, 62-56, 82-68