Eurocup: Πρεμιέρα με “διπλό” για τον Προμηθέα Πατρών

Διάβασέ μου το...

Οι Αχαιοί συνέτριψαν τη Μακάμπι Ρισόν, επί ισραηλινού εδάφους...

-

Ιδανική πρεμιέρα για τον Προμηθέα Πατρών στο EuroCup. Οι Αχαιοί συνέτριψαν με 88-55 τη Μακάμπι Ρισόν, επί ισραηλινού εδάφους, πανηγυρίζοντας την πρώτη ιστορική νίκη τους και μάλιστα εκτός έδρας στη διοργάνωση.

Με ρεσιτάλ δημιουργίας (22 έναντι 11 ασίστ), απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ (46 έναντι 33) και έμφαση στην άμυνα, η ομάδα του Μάκη Γιατρά απλούστευσε το έργο της. Ο Προμηθέας «οικοδόμησε» από το πρώτο δεκάλεπτο μία διαφορά ασφαλείας (+16, 13-29), τη συντήρησε μέχρι το ημίχρονο (33-52), ενώ κρατώντας στους 11 πόντους τους γηπεδούχους σε τρίτη και τέταρτη περίοδο, αντίστοιχα, έφτασε άνετα στο τελικό 88-55.

Η ελληνική ομάδα είχε μία πεντάδα με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίο τον Κρις Μπαμπ με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 33-52, 44-71, 55-88

Οι συνθέσεις:

ΜΑΚΑΜΠΙ ΡΙΣΟΝ (Γκάι Γκούντες): Σάντλερ 9 (1), Σουίνγκ 9 (3), 'Αριελ 9 (3), Μπλέιζερ 4, Ουίλιαμς 4, Τσούμπρεβιτς 4, Τίσμαν 2, Χάμιλτον 6, Ντοβράτ, Χάμιλτον 6, Μονρό 8.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Χολ 12 (1), Μπαμπ 19 (2), Λίποβι 11 (3), Αγραβάνης 2, Λόουερι 5 (1), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 5, Φίλερ 4, Μπόγρης 10, Έλις 8, Μαντζουκας 2.