Copa America: η Χιλή συνέτριψε την Ιαπωνία

Διάβασέ μου το...

Η κάτοχος του τίτλου ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο την προσπάθεια της να υπερασπιστεί το «στέμμα» της.

-

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Copa America, η κάτοχος του τίτλου, Χιλή.

Οι τροπαιούχοι νίκησαν με 4-0 τους Ιάπωνες με τα γκολ των Πουλγκάρ, Σάντσες και Βάργκας (2) και έκαναν το πρώτο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

O Aράνγκις εκτέλεσε το κόρνερ και ο Πουλγκάρ με κεφαλιά έγραψε το 1-0 στο 41’, βάζοντας το πρώτο του γκολ με την εθνική του ομάδα. Ο Ουέντα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 44’, αλλά αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Ένα λεπτό μετά ο Αλέξις Σάντσες δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 και ενώ ήταν ανενόχλητος στην μικρή περιοχή.

H Xιλή έκανε 2 τα τέρματα της με τον Βάργκας στο 55’ μετά το γύρισμα του Ίσλα. Δύο λεπτά μετά ο Ουέντα έχασε τεράστια ευκαιρία για να μειώσει.

Ο Ουέντα συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, αφού στο 75’ νικήθηκε από τον Αρίας.

Ο Σάντσες με κεφαλιά έκανε το 3-0 και έφτασε τα 42 γκολ με την εθνική του, ενώ ο Βάργκας πέτυχε το 2ο γκολ του στο ματς στο 83' και έγραψε το 4-0.