Πολιτική
Οι υποψήφιοι του ΜέΡΑ25
Ο Γιάνης Βαρουφάκης θα είναι υποψήφιος στη Β' Πειραιά και στο Ηράκλειο Κρήτης…
Εγκρίθηκε από την Πολιτική Γραμματεία του ΜέΡΑ25 η υποψηφιότητα 100 νέων υποψηφίων βουλευτών που θα στελεχώσουν τα ψηφοδέλτια του ΜέΡΑ25 σε όλη την Ελλάδα στις εθνικές εκλογές της 7ης Ιουλίου, σύμφωνα με ανακοίνωση του κόμματος.
Ο γραμματέας του κόμματος Γιάνης Βαρουφάκης θα είναι υποψήφιος στη Β' Πειραιά και στο Ηράκλειο Κρήτης.
Στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας συμμετέχουν μεταξύ άλλων η καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών Πέπη Ρηγοπούλου, η ερμηνεύτρια Νένα Βενετσάνου, ο συγγραφέας Γιώργος Μανιώτης, ο δημοσιογράφος Τάκης Μίχας και ο λυράρης Αντώνης (Ψαραντώνης) Ξυλούρης.
Στην Α' Πειραιά είναι υποψήφια η Δανάη Στράτου, στην Α' Αθήνας ο σκιτσογράφος Στάθης Σταυρόπουλος, στη Β1 Αθήνας ο ηθοποιός Κλέων Γρηγοριάδης, στη Β2 Αθήνας ο περιβαλλοντολόγος Κρίτων Αρσένης και στη Β3 Αθήνας η Σοφία Σακοράφα.
ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ
- Πέπη Ρηγοπούλου, Ομότιμη Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών
- Νένα Βενετσάνου, Μουσικός - Ερμηνεύτρια
- Γιώργος Μανιώτης, Θεατρικός συγγραφέας
- Τάκης Μίχας, Δημοσιογράφος
- Λίτσα Αλεξάκη, Εργαζόμενη στον τομέα της καθαριότητας, Συνδικαλίστρια, Κοινωνική Ακτιβίστρια
- Αντώνης (Ψαραντώνης) Ξυλούρης, Μουσικός - Λυράρης
- Αλέξανδρος Μπίστης, Πολιτικός Επιστήμονας - Ιστορικός
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ-ΘΡΑΚΗΣ
ΔΡΑΜΑ
- Τογγιαλίδης Νικόλαος, Διοικητικός - λογιστής
ΞΑΝΘΗ
- Παπαδούδης Αντώνης, Επιχειρηματίας
ΚΑΒΑΛΑ
- Νάνος Κώστας, Λογιστής
ΡΟΔΟΠΗ
- Μπουλμπούλ Αλή, Φοιτητής
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΗΜΑΘΙΑ
- Τορναζάκη Αθηνά, Ιδιωτικός Υπάλληλος
- Χρήστου Λίνα, Σύμβουλος ERP Εφαρμογών
- Ορφανίδης Βασίλης, 'Ανεργος
- Παπαϊωάννου Παναγιώτης, Συνταξιούχος
ΠΙΕΡΙΑ
- Παπούλια Κερασιά, Ακτιβίστρια της Αγροοικολογίας - Μικροαγρότισσα
- Κουτσουράς Σωτήρης, Αρτοποιός
ΠΕΛΛΑ
- Δουρδουμπάκης Γεώργιος, 'Ανεργος
- Τούσιας Λεωνίδας, Διαχειριστής της σελίδας «Εδεσσαϊκός Κόσμος»
ΣΕΡΡΕΣ
- Γιάντσιος Γιάννης, Δικηγόρος
- Δαγκούλης Χρήστος, Αγρότης
- Αγιαννίδου Χριστιάνα, Έκπαιδευτικός
- Φλώρου Σοφία, Δασκάλα χορού
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
- Σόφτση Μαρία, Αφηγητρια, performer,χορογραφος
- Χουχούτας Νικήτας, Ξενοδόχος/Τουριστικός πράκτορας
Α' ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
- Βέργουλας Γιώργος, Συνταξιούχος ιατρός
- Παππής Νίκος, Γεωπόνος - Εκπαιδευτικός
- Ρεφανίδης Γιάννης, Ακαδημαϊκός
- Κοτσιάνης Στέφανος, Ελεύθερος επαγγελματίας
- Ρόκος Βασίλης, Επιχειρηματίας
- Γεωργιάδου Ελένη, Λογίστρια
- Γραμματικοπούλου Χριστίνα, SoMe manager/ιδιωτική υπάλληλος
- Παθιάκη Δέσποινα, Χημικός
Β' ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
- Αδάμου Κωνσταντίνα, Ιστορικός - Φιλόλογος
- Μήτσιου Ειρήνη, Σύμβουλος επιχειρήσεων
- Στεφάνου Κυριακή, Οικονομολόγος - Εμψυχώτρια - Σκηνοθέτης
- Γκιβιζίνης Νίκος, 'Ανεργος
- Γκιουλαμέτης Περικλής, Ιδιωτικός υπάλληλος
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΚΑΣΤΟΡΙΑ
- Μόσχος Θωμάς Επιχειρηματίας (Κάθετη μονάδα παραγωγής γαλακτοκομικών προϊόντων)
ΦΛΩΡΙΝΑ
- Βελιάνη Μαρία, Επιχειρηματίας, Εμπόριο ξυλείας
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΥ
ΑΡΤΑ
- Τσαμπάς Ευάγγελος, Τεχνικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστών & Ηλεκτρονικών Μηχανών Γραφείου
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
- Βακολίδης Νίκος, Ορθοδοντικός
- Λάμπρης Χρήστος, Οδηγός Βουνού, Στέλεχος τουρισμού υπαίθριων δραστηριοτήτων
- Λιούτα Λαμπρινή, Αθλήτρια Τριαθλου
ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ
- Παππάς Αθανάσιος (Σάκης), Ελεύθερος επαγγελματίας
ΠΡΕΒΕΖΑ
- Νίκου Ερωτόκριτος, Αγρονόμος, τοπογράφος, μηχανικός
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
ΜΑΓΝΗΣΙΑ
- Βλάχος Γιάννης, Δικηγόρος
- Καραδήμας Δημήτρης, Οικονομολόγος
ΛΑΡΙΣΑ
- Νικολόπουλος Οδυσσέας, Χημικός Μηχανικός, Υπάλληλος στην Εταιρεία Παροχής Αερίου Θεσσαλίας
- Φοινικιάδης Μιχαήλ, Καθηγητής φυσικής αγωγής
- Ιωάννου Διαμάντω-Αναστασία, Μαθηματικός και Πιανίστα
ΤΡΙΚΑΛΑ
- Γιαννούλης Δημήτρης, Τραπεζικός
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ
ΚΕΡΚΥΡΑ
- Βεντούρας Νίκος, Αρχιτέκτονας λογισμικού και σκηνοθέτης ντοκυμαντέρ
- Σαββανής Σπύρος, Δικηγόρος
ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ
- Μαρούλη Χριστίνα, Καθηγήτρια χορού
ΖΑΚΥΝΘΟΣ
- Μπλέτσα Αριστούλα, Μοριακή βιολόγος
ΛΕΥΚΑΔΑ
- Κακλαμάνης 'Αγγελος, Διερμηνέας
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΑΧΑΪΑ
- Πέττας Νικόλαος, Γεωπόνος
- Παναγόπουλος Αριστοτέλης ('Αρης), Επιχειρηματίας
- Τσαρτόλιας Χρήστος, Χειρουργός ορθοπεδικός
- Αποστολοπούλου Ευαγγελία, Ψυχολόγος - Δικαστική Υπάλληλος
- Καρδακάρη Όλγα, Δημοσιογράφος
ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ
- Νικολούδη Αγάπη, Ιατρός Βιοπαθολόγος
ΗΛΕΙΑ
- Κανελλόπουλος Κώστας
- Μητσοπούλου Ιωάννα Φωτεινή, Ιδιωτική υπάλληλος
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΒΟΙΩΤΙΑ
- Δαβανέλος Μπάμπης, Ιδιωτικός υπάλληλος
- Πλας Δημήτρης, Τραπεζικός
- Ντάλλη Βιργινία (Ράνια), Δικηγόρος
ΦΘΙΩΤΙΔΑ
- Κοτρώνης Γιάννης, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός - Χαρτογράφος - Εκδότης
- Κωνσταντινίδη Πολυξένη (Τζένη), Ιδιωτική υπάλληλος
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ
ΑΡΓΟΛΙΔΑ
- Γεωργόπουλος Ζούτας Δημήτρης, Ιδιωτικός υπάλληλος
ΛΑΚΩΝΙΑ
- Κακαλέτρη Ζαφειρία, Οδοντίατρος
ΑΡΚΑΔΙΑ
- Γαβράς Δημήτρης, Επιχειρηματίας, δημοτικός σύμβουλος δήμου Γορτυνίας
- Γκάρτζος Δημήτρης, Ηλεκτρολόγος μηχανικός - οινοποιός
ΜΕΣΣΗΝΙΑ
- Αλεξόπουλος Γιώργος, Ιδιωτικός υπάλληλος - μηχανολόγος μηχανικός
- Κυβέλος Βασίλης, Αγρότης
- Σαρδέλη Μαρία, Ιδιωτική υπάλληλος
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ
ΚΥΚΛΑΔΕΣ
- Σκαγιάς Δημήτρης
- Σταυριανός Μάνος
- Παντελαίου Τόνια
ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
- Βογιατζής Γιάννης, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Υπολογιστών
- Κανετάκης Γιώργος, Λογιστής
- Μπαράκας Θανάσης
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΡΗΤΗΣ
ΧΑΝΙΑ
- Τριαντάφυλλος Νίκος, Διευθυντής Πωλήσεων
- Γιαννουλάκη Αθηνά, Πρόεδρος εργαζομένων δήμων Νομού Χανίων
ΡΕΘΥΜΝΟ
- Ταταράκης Γιώργος, (συνταξιούχος) Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
- Λιάπης Δημήτρης, Διεθνολόγος - επαγγελματίας τουρισμού
- Λογιάδης Γιώργος, Οικονομολόγος
- Λουλουδάκης Απόστολος, Οικονομολόγος
- Μαραγκάκης Σπύρος, Οικονομολόγος - Σύμβουλος Επιχειρήσεων
- Κατσούλη Ελευθερία, Διοικητικός υπάλληλος
- Τσουκαλά Αικατερίνη, Διεθνολόγος - Αμυντικός Αναλυτής
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Α' ΠΕΙΡΑΙΑ
- Χαραλαμπάκης Γιάννης, Φαρμακοποιός
- Ζουγανέλη Παναγιώτα (Πόλα), Κοινωνιολόγος, κοινωνική λειτουργός, πρώην ιπταμένη συνοδός Ολυμπιακής Αεροπορίας
- Στράτου Δανάη Εικαστικός, γλύπτρια
Β' ΠΕΙΡΑΙΑ
- Βαρουφάκης Γιάνης
- Σιδέρης Γιώργος, Ιδιωτικός υπάλληλος
- Μανταμαδιώτης Στυλιανός, Ιδιωτικός υπάλληλος
ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ
- Δρόσος Δημήτριος, Φυσίατρος, Νευροφυσιολόγος
- Καλδίρης Βασίλης, Συγγραφέας - Κατασκευαστής Εκκλησιαστικών Τέμπλων
- Μητραλέξης Σωτήρης, Πανεπιστημιακός
- Μπαϊράμης Παναγιώτης, Προγραμματιστής
- Πετρίτη Ευαγγελία (Λίνα), Ελ. Επαγγελματίας
- Σπετσιώτη Ελένη, Θεατρολόγος
ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ
- Αντωνόπουλος Διονύσης, Ιδιωτικός υπάλληλος
- Καλοκαιρινός Σάββας, Κοινωνικός λειτουργός
Α ‘ ΑΘΗΝΑΣ
- Κλημόπουλος Αλέξανδρος, Ελεύθερος Επαγγελματίας
- Μπούρας Κων/νος, Οικονομολόγος/Ιδ.Υπάλληλος
- Σταυρόπουλος Στάθης, Σκιτσογράφος
- Βρεττού Ντέπυ Ραδιοφωνική παραγωγός
- Καρακίτσου Μαρία, Ηθοποιός
- Μποτονάκη Μαρία, Σχεδιάστρια Κοσμημάτων
Β1 ΑΘΗΝΑΣ
- Αθανασίου Ηλίας, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ
- Γούλας - Ζαχαρός Σέργιος-Στέργιος, Ιδιωτικός υπάλληλος
- Γρηγοριάδης Κλέων, Ηθοποιός
- Έντμαν Έρικ Μιλτιάδης, Πολιτικός Κοινωνιολόγος
- Καγκελάρης Παναγιώτης, Συνταξιούχος Διπλωμάτης
- Παπαδάκης Γιώργος, Ιδ. Υπάλληλος
- Σουλιώτης Βασίλης, Εκπαιδευτικός
- Αναγνωστοπούλου Δήμητρα, Εκπαιδευτικός
- Γέμελα Ευαγγελία, Ιδιωτική υπάλληλος
- Μπάρνεϋ Μαθιουδάκη Δομινίκη - Αικατερίνη, Συνταξιούχος Ακόλουθος Τύπου
Β2 ΑΘΗΝΑΣ
- Αρσένης Κρίτων, Περιβαλλοντολόγος - Βιοκαλλιεργητής
- Δαλακούρας Κώστας, Επιχειρηματίας
- Κουντουράκης Κων/νος, Ιδιωτικός Υπάλληλος
- Λεβεντίδης Ιωάννης, Πανεπιστημιακός
- Πανταζής Βασίλης, Πανεπιστημιακός
- Χουλιάρας Κωνσταντίνος, Εκπαιδευτικός
- Βουβουλούδα Ελένη, Στέλεχος ΑΔΜΗΕ
Β3 ΑΘΗΝΑΣ
- Αλεξανδρόπουλος Αλέξανδρος, Γιατρός, ειδικευόμενος εσωτερικής παθολογίας
- Κορλιές Γιώργος, Ιδιωτικός υπάλληλος (Courier)
- Μπαϊρακτάρης Γιάννης, Σύμβουλος Επιχειρήσεων
- Παπαδόπουλος Νίκος, Σύμβουλος Επιχειρήσεων
- Σαριμανώλης Μάρκος, Συγγραφέας
- Συρανίδης Κων/νος, Ξενοδοχοϋπαλληλος
- Τσιρταβής Γρηγόρης, Μηχανικός
- Ανδρεάδη 'Αννα, γλύπτρια
- Λιούτα Ιωάννα, Ελέγκτρια Ανωνύμων Εταιριών
- Πλατή Ρεγγίνα Αγάπη, Πρώην Τραπεζικό Στέλεχος
- Σακοράφα Σοφία, Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής
- Χόρτη Καίτη, Συγγραφέας